האם כדאי להתחיל מMVP

בניית MVP

הפירוש המילולי בעברית ל-MVP זה מוצר בר קיימא מינימאלי, MINIMAL VIABLE PRODUCT. הכוונה היא למוצר שמפותח בעלויות מינימאליות ובתוך זמן קצר. המטרה שלו היא בדיקת היתכנות של מוצר מסוים, על-ידי איסוף מידע מהשטח והוכחת היתכנות עסקית. שכיח בעיקר אצל יזמים וסטארטפיסטים.

האם כדאי להתחיל מ-MVP?

אז מדובר בעצם בפיתוח גרסא מאוד מינימאלית של המוצר או הרעיון שיש לכם, כדי לבדוק אותו מול לקוחות פוטנציאליים ולקבל מהם פידבקים ראשוניים. הרעיון הוא לייצר מוצר מספיק טוב שאפשר יהיה להתחיל לשווק אותו, מבלי להוציא עדיין סכומים גבוהים על פיתוח וייצור.

יש כיום הסכמה כמעט מלאה שבפיתוח תוכנה או אפליקציה, כדאי קודם לפתח MVP וממנו להתקדם אל המוצר הסופי. כך יש באפשרותכם לבנות רעיון מבלי לחרוג מהתקציב, תופעה שדי חוזרת על עצמה בבניית סטארטאפים.

אז כמה סיבות לכך שכדאי להתחיל בפיתוח מוצר או רעיון עם MVP:

  1. התמקדות בעיקר. לא להתפזר. יש רעיון מרכזי ומתלהבים ואז רוצים עוד דברים והרעיון הזה מסתעף לכיוונים אחרים. בניית MVP יוצרת פוקוס על הרעיון המרכזי ושמה כרגע את כל השאר בצד. כך ניתן לחסוך בעלויות ובזמן.
  1. בדיקת התכנות. זהו TEST CASE אמיתי, בלי מחקרים תיאורטיים או סקרים למיניהם. לשבת חודשים ארוכים ולתכנן משהו על הנייר כשבסוף התקופה לגלות שאין לו כלל היתכנות בשוק, אין דבר יותר מאכזב מזה. יצירת MVP תאפשר לנו לבחון אם לרעיון שלנו יש בכלל ביקוש לפני שאנחנו משקיעים כסף ומשאבים.
  1. קבלת פידבק ראשוני. חלק מבדיקת ההיתכנות היא גם קבלת הפידבק. אך לא רק לגבי היתכנות אלא גם אם יש מרכיבים מסוימים שכדאי לשפר או לשנות. מה עובד יותר, מה פחות ובעיקר לעשות תיאום ציפיות, מה מצפים מהמוצר הסופי, איך שיראה ועל אילו צרכים יענה.
  1. הגדרת קהל היעד. MVP עוזר לעסקים ולסטארטאפים להבין טוב יותר מי הוא קהל היעד הנכון שלהם. כל עד מדובר במוצר ראשוני ניתן לפנות לקהלים מגוונים לשם בדיקת ההתאמה אליהם ולהבין טוב יותר למי לכוון לכשיהיה בידיכם המוצר הסופי.
  1. הקטנת הסיכון. לא השקעתם הרבה ואם לא הצליח, לפחות גם לא הפסדתם הרבה.
  1. למשוך משקיעים בשלבי הפיתוח המוקדמים.

          אז ראינו שיש הרבה יתרונות בפיתוח MVP כשלב ראשוני של פיתוח רעיון כלשהו.

אבל מתי לא כדאי להתחיל ב-MVP?

 

  1. כשהרעיון לא מגובש. אין טעם לבנות משהו "ליד" או דומה. אם אנחנו חושבים שזה יקרה תוך כדי תהליך זו טעות. MVP בונים רק כשיש רעיון שלם ומוכח לפחות על הנייר.
  2. עלויות. גם אם מדובר בעלות נמוכה, אם אין לכם תקציב, תחכו עם זה. עדיין יש כאן השקעה.
  1. הפידבקים עלולים להיות מבלבלים ואז תיקחו את הרעיון ל"מקום" אחר ממה שהיה בראשיתו ותפספסו את כל העניין.
  1. חשיפה למתחרים. הרעיון שלכם ייחשף עוד לפני שיש לכם ביד את המוצר המוגמר ומתחרים זריזים עלולים לפעול במהירות ו"לגנוב" לכם את הרעיון.

לסיכום, אנחנו רואים שהיתרונות עולים על החסרונות בבניית MVP. בהשקעה מינימאלית, תוכלו לבנות עסק מאפס. משלב הרעיון ועד לשלב בו יש לכם מוצר מוגמר.

ולא רק זה, גם הדיוק יהיה מרבי. לקהלי מטרה, לאיכויות שונות של המוצר, למדתם מה צריך לשפר ומה לא עובד. כך שתחסכו גם כסף על טעויות. פיתוח MVP מאפשר לכם להשיג את המקסימום במינימום השקעה. בכל מקרה, כדאי להגדיר מה הם מדדי הביצוע להצלחה.